Jautri oda ar jautri ir sudirgusi oda
Ar patyrėte kokių nors nemalonių, su jautria oda susijusių simptomų?
Nesvarbu, ar jūsų oda jautri, greitai reaguojanti ir sudirgusi, simptomai iš tikrųjų yra tie patys: paraudimas, dehidracija, niežėjimas ir dilgčiojimas.
jautrios odos požymiai:
- Plona ir subtili odos tekstūra.
- Dilgčiojimo pojūtis, kuris gali rodyti dehidrataciją ir iššaukti odos reakcijas naudojant produktus.
- Paraudimas ar dėmės. Tai rodo labai jautrius kapiliarus arba polinkį į kuperozę.
- Skruostų ir kaktos pleiskanojimas, lupimasis ar įtrūkimai. Nurodo nepakankamą hidrataciją ir susilpnėjusią odos apsaugos funkciją.
- Paraudimas ir niežėjimas ar sudirgimas, taip pat gali būti per daug jautrių kapiliarų požymis.
- Maži į bėrimą panašūs iškilimai ar uždegimo židiniai (nepainioti su spuogais).
Kitas bendras jautrios ir sudirgintos odos požymis – tai pažeistas apsauginis lipidų sluoksnis. Pakankamas lipidų sluoksnis padeda odai išlikti sveikai, palaiko odos drėgmės lygį ir saugo odos paviršių nuo taršos bei išorinių mikrobų. Jūsų oda atrodo tarsi mažų plytų siena. Cementas, kuris šią sieną laiko kartu, yra lipidai. Jeigu jūsų odą veikia kenksmingi veiksniai, pažeidžiantys apsauginį sluoksnį, oda gali parausti, sudirgti, atsirasti diskomfortas, tai yra, jautrios odos požymiai.
Tačiau ar žinojote, kad yra dvi galimybės, kaip atsiranda šie du nemalonūs simptomai? Štai jos. Galite kasdien kovoti su sudirginta oda, kurią sukelia jūsų genetika (jautri oda), arba jautri oda gali atsirasti dėl išorinių veiksnių (sudirginta oda).
Sužinoję daugiau apie tai, kas sukelia jūsų odos reakcijas, galėsite geriau suprasti, ar turite jautrią, regeneruojančią ar sudirgintą odą, ir ieškoti sprendimo, kaip išlaikyti jūsų odą sveiką ir stiprią.
Jeigu gimėte su jautria oda
Jautri oda turi silpną apsauginę funkciją, tai gali būti ir genetinį polinkis. Jeigu oda yra jautri, apsauginis išorinis sluoksnis praleidžia dirgiklius, mikrobus ir alergenus, kurie sukelia šalutinį poveikį, pavyzdžiui, dilgčiojimą, skausmą, paraudimą ar pleiskanojimą. Genetiškai jautri oda laikoma plonesne, nes joje yra mažesnis pigmento kiekis, plonas epidermis, o kraujagyslės yra arti odos paviršiaus, todėl oda greitai parausta. Taip pat galite pastebėti, kad esate linkę į astmą ir alergijas. Jautri oda gali būti paveldima, tačiau Dermalogica jos priežiūrai turi paruošusi rekomendacijų.
Išorinės aplinkos sukeltas jautrumas
Odos sudirginimas gali pasireikšti bet kuriam asmeniui, nepriklausomai nuo paveldimumo. Tai iš tikrųjų yra jūsų aplinkos atspindys. Padidėjusį jautrumą gali sukelti išoriniai dirgikliai, kosmetika, taip pat ir alkoholis, lanolinas, dirbtiniai kvapikliai ir dažikliai bei kiti išoriniai veiksniai. Žinodami savo odos sudirginimo priežastis, galime jų išvengti arba sumažinti jų poveikį. Jeigu šių priežasčių negalima išvengti (pagalvokite apie taršą, jautrumą aplinkai ir temperatūrai), mes galime sumažinti sudirgusios odos simptomus, prižiūrėdami odą ir keisdami savo gyvenimo būdą.
Jūsų odai turi poveikį šie veiksniai:
Gyvenimo būdas
stresas, dieta, rūkymas, alkoholis ir kosmetikos produktų sudėtinės dalys
Aplinka
tarša, dėl oro taršos atsirandantys alergenai, oro ir temperatūros pokyčiai
Fiziologija
Dėl streso atsiradę odos sudirginimo požymiai, hormonų pusiausvyros sutrikimai
Ligos
rožinė, egzema, psoriazė
Kaip nuraminti jautrią ir sudirgusią odą
Jeigu yra užsikimšę prakaito kanalai, per didelis karštis taip pat gali sudirginti odą. Drėgmė išlieka po oda, o tai sukelia odos paraudimą, pūsles ir išbėrimus.
Sveika oda yra labai efektyvus filtras, leidžiantis atskirti gerus ir blogus poveikius odai. Kadangi ne visuomet galima išvengti kenksmingų veiksnių – taršos ir ekstremalių oro salygų, patariame, kaip nuraminti odą, išlaikyti ją stiprią ir sveiką.